top of page
Image by Ani Adigyozalyan

EVROPA - Arménie

Flag_of_Armenia.png

KRÁSY ARMÉNIE

Země dechberoucích přírodních scenérií s mimořádně bohatou historií. Vydejte se za starobylými kláštery ranného křesťanství. Čeká vás arménský Stonehenge a kláštery Noravank i Khor Virap přímo pod bájným Araratem, kde přistál biblický Noe. Klid, pohostinnost a všudypřítomná lidskost a úsměvy, to je Arménie. Turisty teprve nedávno objevená země, která si stále uchovává svou neopakovatelnou atmosféru země ukryté ve stínu bájného Araratu a zaledněných hřebenů Kavkazu.

PROGRAM ZÁJEZDU:

​​

1. DEN - PŘÍLET 

 • Transfer do hotelu v Jerevanu, ubytování, volný program.

2. DEN - JEREVAN - PROHLÍDKA MĚSTA

 • Snídaně. Prohlídka hlavního městě Arménie: Jerevanu. Po celé věky bylo toto město známé jako "růžové město" kvůli barvě kamene, ze kterého bylo postaveno. Navštívíte náměstí Republiky, Mashtoc Avenue, Dům opery a baletu, park "Cascad", Matenadaran, který je jak muzeem starověkých rukopisů tak vědeckým výzkumným ústavem. Zde jsou uloženy všechny starověké arménské rukopisy. Dále návštěva památníku arménské genocidy: oficiální památník věnovaný obětem arménské genocidy, postavený v roce 1967 na kopci Tsitsernakaberd. Noc v Jerevanu.

3. DEN - JEREVAN – ARENI – NORAVANK – VODOPÁD SHAKI – KARAHUNJ - GORIS

 • Snídaně. Návštěva vinařské oblasti Areni, která je považována za důležité centrum vinařského průmyslu. Budeme pokračovat v naší prohlídce Noravanku - kláštera XII století, který se nachází mezi úžasnými strmými skalami u klikaté rokle. Komplex se nachází na strmé horské římse, v blízkosti útesu. Území je "orámováno" neobvyklými útesy jasně červené barvy, které vytvářejí velmi malebné pozadí celého údolí. Vodopád Shaki. Existuje legenda spojená s vodopádem Shaki. Příběh vypráví o krásné dívce Shake, která spěchala z útesu a odmítla poslouchat vůli obyvatel. Při pádu se dívčí šaty otevřely ve větru a změnily se ve vodopád. Na počest Shake byl vodopád nazýván Shaki. Návštěva Karahunje. Karahunj/Carahunge také nazývaný Zorats Karer je prehistorické archeologické naleziště nacházející se poblíž města Sisian v provincii Syunik v Arménii. Často nazýván "arménský Stonehenge". Dále cesta do Gorisu. Přenocování v hotelu.

4. DEN - GORIS – KHNDZORESK – TATEV – SELIM – SEVAN – DILIJAN

 • Snídaně. Návštěva obce Khndzoresk (jeskynní město). Je to starobylé jeskynní město, které bylo osídleno až do 19. století. Jeskyně stále uchovávají zjevné stopy osídlení. Poté pojedeme do Tatevu, kde nás nejdelší lanovka světa doveze k nejkrásnějšímu klášteru v celé Arménii, ke klášteru Tatev (IX-XIIIcc). Dříve to bylo vzdělávací centrum vědy a umění, kde před staletími žilo a pracovalo mnoho slavných arménských spisovatelů, vědců a vynikajících politiků. Komplex Tatev se skládá ze tří kostelů a knihovny. Trekking k "Čertovu mostu" – 500 m, kde se v soutěsce nacházejí krásná malá přírodní teplá jezírka. Procházka cestami, které používali cestovatelé Velké hedvábné stezky. Zastávka u Selim caravanserai, který byl důležitým obchodním centrem na Hedvábné stezce a byl také místem pro přenocování. Dalším krokem je jezero Sevan, jedno z největších jezer na světě. Zde si můžeme vychutnat nádherné panorama jezera. Poté navštívíme poloostrov Sevan. Cesta do Dilijanu. Přenocování v hotelu.

​5. DEN - DILIJAN – PARZSKÉ JEZERO – GOŠAVANK (TREKKING) – GOŠSKÉ JEZERO – GJUMRI

 • Snídaně. Návštěva starobylé ulice Sharambeyan s řemeslnými obchody a spoustou muzeí. Poté prohlídka a procházka okolo jezera Parz a následný trekking. Naše cesta nádhernými lesy nás dovede ke klášteru Goshavank, pozoruhodnému příkladu harmonie přírody s architekturou. V klášteře je řada velmi zajímavých khachkarů (obrovské vyřezávané kamenné kříže). Gyumri. Přenocování v hotelu.

6. DEN - GJUMRI , PROHLÍDKA MĚSTA – AMBERD – SAGHMOSAVANK – JEREVAN

 • Snídaně. Gyumri je druhé největší město v Arménii, po hlavním městě. Ve městě a jeho okolí se nacházejí různé zajímavé památky. Zde můžete navštívit uměleckou galerii, vlastivědné muzeum nebo historickou a kulturní rezervaci. V tento den navštívíme Amberd, pevnost na jižním svahu hory Aragats, založenou v 7. století. Pokračujte v prohlídce komplexu Saghmosavank, který se nachází na vrcholu strmé rokle vytesané řekou Kasagh. Návrat do Jerevanu, noc v hotelu.

7. DEN - JEREVAN – GARNI – GEGHARD – SYMFONIE KAMENŮ (TREKKING) - JEREVAN

 • Snídaně. Po snídani půjdeme do chrámu Garni a kláštera Geghard. Chrám Garni (1. století) je jediný pohanský chrám zachovaný v Arménii. Věnován bohu Slunce. Vidět je zde úžasná harmonie přírody a chrámu. Po staletí byl Garni oficiálním letním sídlem králů. Zůstal nedotčen i poté, co Arménie přijala křesťanství v roce 301. Odtud nás čeká pěší túra (5-6 hodin) k jedinečné přírodní památce ukryté v Garni Gorge, nazývané "Symfonie kamenů", "Čedičové varhany". A opravdu, z dálky, skály připomínají symetrické varhanní píšťaly. Majestátní čedičové pilíře, které jsou výsledkem sopečné činnosti, se tyčí nad roklí řeky Azat. Je těžké uvěřit, že to vše je vytvořeno samotnou přírodou. Ve Vietnamu je něco podobného, ale z moře vycházejí pouze šestiúhelníkové hranoly a zde jsou viditelné kamenné útvary o délce 50 m, které jsou velmi působivé. Lze jej také přirovnat k čedičovým sloupům na Islandu (Reinisfjara). Pak zamíříme do přírodní rezervace Chosrov. Ve IV století se jeden z arménských králů Khosrov II rozhodl zasadit les na jižních svazích hřebene Gemam. Po staletí byl Chosrovský les zmiňován v historii Arménie jako ušlechtilé loviště – hlavní místo zábavy pro arménské krále. Navzdory malému území o rozloze 30 000 hektarů se státní rezervace může pyšnit rozmanitostí jedinečných rostlin a živočichů. Účast na přípravě arménského Lavash. Pokud čas dovolí, návštěva kláštera Geghard, pojmenovaného podle kopí, kterým byl probodnut Kristus. Byl zde uchován po staletí a nyní je v pokladnici Echmiadzinu. Klášter je vytesán i s kaplí do skály, starověcí kameníci Arménie se výstavbou zabývali po dobu 40 let, stojí za vidění stejně jako například jordánská Petra. Návrat do Jerevanu a přenocování v hotelu.

8. DEN -  ODLET ZPĚT DO PRAHY

CENA: od *18.500 Kč/osoba

Cena zahrnuje:

 • leteckou dopravu  Praha - Jeravan - Praha

 • ubytování v Jerevan a regionech po dobu 7 nocí

 • doprava podle programu – 2 osoby – Sedan

 • profesionální anglicky mluvící průvodce

 • profesionální anglicky mluvící průvodce pro trekking

 • vstupné dle programu

 • láhev vody na osobu za den

 • vstupenky na lanovou dráhu Tatev

 • pečení Lavash


Cena nezahrnuje:

 • zpáteční letenku (cena cca 9.000 Kč)

 • pojištění léčebných výloh

* cena zájezdu je orientační a může se lišit v návaznosti na aktuální kurz USD/CZK , EUR/CZK

bottom of page