top of page
Image by Danny Grizzle

ASIE - Tádžikistán - Uzbekistán - Turkmenistán

Flag_of_Tajikistan.png
Flag_of_Uzbekistan.png
Flag_of_Turkmenistan.png

TÁDŽIKISTÁN - UZBEKISTÁN - TURKMENISTÁN

Po mnohá staletí byli lidé Východu a Západu propojeni obchodní cestou vedoucí z Číny do Středomoří. Díky své poloze se Střední Asie, a zejména Uzbekistán, stala klíčovým dopravním uzlem na této tzv. hedvábné stezce, která se odtud větvila do několika směrů, do dalších zemí. I když jsou dny hedvábné stezky již ty tam, můžeme si ještě dnes její slávu připomenout nádhernými památkami Samarkandu, Buchary či Chivy. Atmosféru zaniklých časů karavan nám navodí návštěva pouštních oáz nebo nezapomenutelný nocleh ve stanu vedle hořícího vulkánu. Na rušných orientálních tržištích budeme moci při nákupu tradičních textilií a keramiky obdivovat po předcích zděděné umění místních usměvavých obyvatel. Protipól k nespočetným historickým památkám obou zemí nám poskytne návštěva moderního hlavního města Turkmenistánu – Ašchabádu, jež dává okázale najevo své bohatství plynoucí z bohatých zásob nerostných surovin.

PROGRAM ZÁJEZDU:

​​​​

1. DEN - ODLET Z PRAHY

2. DEN - DUSHANBE – ISKANDERKUL – SARATOG

 • Přílet v nočních hodinách do Dušanbe, transfer na hotel, odpočinek. Snídaně, transfer do soutěsky Varzob tunelem Istiklol a sestup do vesnice Takfon, Zarafšonu a jezera Iskanderkul (140 km). Užívat si budete moc panoramatický výhled na jezero a vodopád Iskanderdarya (tzv. Fan Niagara),  jezerní útvar tzv. „Hadí jezero“. Poté se přesun do vesnice Saratog /2500 m. nad mořem/. Oběd během dne, ubytování, večeře, nocleh.

 

3. DEN - SARATOG – PADRUD

 • Snídaně. Přejezd do vesnice Padrud (cca 6 hodin). Cestou si užijete výhledy na jezera Margusor rozprostřená podél řeky Shing nacházející se v 1600 až 2400 m. nadmořské výšce. Oběd během výletu, ubytování, večeře, nocheh.

 

4. DEN -  SAMARKAND

 • Snídaně. Celodenní prohlídka památek 14.-17. století: Mauzoleum Gur-Emir (XIV-XV cc.), které obsahuje hrobku Tamerlána a příbuzných. Náměstí Registan – srdce Samarkandu. Soubor tvoří tři madrasy: Mirzo Ulugbek, Sherdor a Tillya-Kori. Mauzoleum Shahi Zindy (XII-XV cc.): jedna z údajných hrobek Kusama ibn Abass (bratranec proroka Mohameda). Mešita Bibi Khanum, mešita postavená na příkaz Tamerlána v letech 1399-1404 a pojmenovaná po jeho manželce. Ulugbek Observatory - postavil velký vědec a astronom Mirso Ulugbek, vnuk Amira Timura. Oběd během dne, ubytování, večeře, nocleh.  

 

5. DEN - SAMARKAND – BUKHARA

 • Snídaně, ranní přejezd do Buchary (280 km, 4,5 hodiny). Ubytování v hotelu, oběd. Prohlídka města Buchara s návštěvou: Mešity Magokki Attori (X-XVI. cc.), která byla postavena na místě chrámu uctívačů ohně. Je to jeden ze tří monumentů v Bucharě, které přežily po invazi Čingischána - Bucharský karavanseraj, Abdullahanův Tim (16. století), krytý bazar používaný k obchodování s drahými hedvábnými látkami. Dále Ulugbek Madrassah (z 15. století), postavený Tamerlánovým vnukem. Obchodní kupole (XVI. c.). Možnostnavštívit řady řemeslníků: kováře, honiče, klenotníky. Následuje prohlídka Abdullazizkhan Madrassah (XV c.) a Mir-i-Arab Madrassah (XVI. c.), velkého minaretu a Kalyanské mešity z (XVI. st.) - symbol Buchary, který po staletí sloužil jako maják pro karavany v poušti. Následuje zastávka u pevnosti Ark - majestátní citadela, obydlí bucharských vládců, pevnost tehdejší moci a Chor-Minor madrasy. Večeře. Nocleh v hotelu.

 

6. DEN – BUKHARA

 • Snídaně. Půldenní prohlídka, během která navštívíte Lyabi House soubor: honako a madrassah Nodir Divan Begi (XVI c.), madrassah Kukeldash (XV c.) a honakoNodir-Devon-Bigi. Mauzoleum Ismaila Samaniho (X c.), Complex Bolo House (XVIII c.), mauzoleum Chashma Ayub. Oběd. Odpoledne přejezd do Alatu (80 km) kontrolního bodu Uzbekistánu na turkmenistánské hranice - hraniční přechod Farap, přejezd do Turkmenistánu. Transfer do Mary. Prohlídka místních památek. Přejezd z Mary nočním vlakem do Ašchabadu.

 

7. DEN – AŠCHABAD

 • Snídaně. Příjezd do Ašchabadu. Prohlídka města. Ubytování v hotelu, odpoledne volný program. Noční prohlídka města. Nocleh v hotelu AkAltyn. Večeře, nocleh.

 

8. DEN – DARWAZA

 • Snídaně, dopoledne volný program. Odpoledne přejezd do plynového kráteru Darwaza, prohlídka kráteru před Darwazou, během které se budete mít možnost dostat přímo do ohnivého kráteru. Prohlídka místních památek. Večeře, nocleh.

 

9. DEN – AŠCHABAD

 • Snídaně. Návrat do Ašchabadu. Ubytování, večeře, nocleh.

 

10. DEN –  ODLET ZPĚT DO PRAHY

11. DEN – PŘÍLET DO PRAHY

CENA: od *58.900 Kč/osoba


Cena zahrnuje:

 • privátní transfery během celé cesty

 • ubytování (penziony, hotely)

 • průvodcovský servis v anglickém jazyce

 • plná penze

 • vstupné na památky      

 • zvací dopis LOI do Turkmenistánu

 • privátní transfery s řidičem

 • vlaková jízdenka Mary - Ašchabad (lůžko)

 • vstupenky do historických památek

 • kemp v Darwaze


Cena nezahrnuje:

 • leteckou dopravu (cca od 22.000 Kč)

 • vízum

* cena zájezdu je orientační a může se lišit v návaznosti na aktuální kurz USD/CZK , EUR/CZK

bottom of page