top of page
Image by Alan J. Hendry

AFRIKA - Namibie + Botswana

Flag_of_Namibia.png
Flag_of_Botswana.png

NAMIBIE - BOTSWANA

Poznávací zájezd po afrických zemích s nekonečnými sceneriemi, barevnou přírodou, kde se setkává oceán, poušť, hory a zeleň v jednom.

Namibie - geologicky mimořádně zajímavá země - rozkládá se zde nejstarší poušť na světě táhnoucí se po 1.600 km namibijského pobřeží podél Atlantického oceánu, největší africký kaňon s názvem Fish River Canyon či řada zajímavých skalních útvarů, v čele s namibijským Matterhornem, horou nazvanou Spitzkoppe. Navštívíme kromě nezvykle rudě zbarvených dun Namibské pouště také národní park Etosha, kde žije 114 druhů savců, včetně lvů, nosorožců a leopardů. Zavítáme ale i do měst, konkrétně do metropole Windhoeku a přímořského města Swakopmundu. Obzvlášť ve Swakopmundu se na architektuře odráží německé kolonizační období.

Botswana - země legendární delty Okavango, kde je velké množství zvěře. Národní Parky zabírají 365 země a táhnou se od této delty až na sever do NP Chobe, jsou plné zvěře a když se držíte mino hlavní cesty, jste v opravdové divočině. Botswana je zemí s největší koncentrací slonů v Africe a častá setkání s nimi vás vtáhnou do světa divočiny. Ze severovýchodu země se podnikají výlety do nedaleké Zimbabwe k Viktoria Falls. Jižně se rozkládá poušť Kalahari. Původními obyvateli této země kočovní Křováci (Sanové) a pastevci Khoikhoinové (Hotentoti) jsou v současné době v menšině, nejpočetnějším kmenem jsou Tswanové. Botswana je spolu s Namibii na rozdíl od ostatních safari destinací zemí, kde si pobyt v divočině užijete a zcela si vás podmaní.

WINDHOEK - SOSSUSVLEI - SWAKOPMUND - KHORIXAS - SKELETON COAST - ETOSHA SOUTH - ETOSHA EAST - RUNDU - GUMA LAGOON - KATIMA MULILO - KASANE - MAKGADIKGADI SALT PANS - LIVINGSTONE - VICTORIA FALLS (ZAMBIA) - GWETA - GHANZI – WINDHOEK

 

 

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. DEN - ODLET Z PRAHY

2. DEN - WINDHOEK

 • Po příletu do Windhoeku vás bude čekat zástupce partnerské kanceláře, která vás dopraví do hotelu, volný čas, prostor prozkoumat a zažít hlavní a největší město Namibie. Zajímavostí je, že Windhoek se nachází zhruba ve středu země. Nocleh.

3. DEN – SOSSUSVLEI

 • Dnešní den vaše dobrodružství začíná vyzvednutím ve Windhoeku,  přejezd do národního parku Namib-Naulkuft v oblasti Sossusvlei. Sossusvlei se nachází v malebném národním parku Namib-Naukluft, je místem, kde najdete ikonické červené písečné duny Namibu. Jasná modrá obloha zde kontrastuje s obřími červenými dunami. Tato úchvatná destinace je možná hlavní atrakcí Namibie, její jedinečné duny se tyčí do výšky téměř 400 metrů, což z nich dělá jedny z nejvyšších na světě. Tyto ikonické duny ožívají v ranním a večerním světle a přitahují fotografické nadšence z celého světa. Sossusvlei je domovem celé řady pouštních zvířat včetně oryxů, skákavých, pštrosů a různých plazů. Návštěvníci mohou vylézt na „Big Daddy“, jednu z nejvyšších dun Sossusvlei; budeme mít možnost prozkoumat Deadvlei, bílou, solnou, jílovou pánev posetou prastarými stromy; dále jsou v nabídce vyhlídkové lety a let horkovzdušným balónem, po nichž následuje jedinečná snídaně se šampaňským uprostřed těchto majestátních dun.

 

4. DEN – SWAKOPMUND

 • Snídaně, dnes prozkoumáme „Dunu 45“, která je pojmenovaná pro svou vzdálenost 45 kilometrů za městem Sesriem. Je známá svým elegantním tvarem, který jí – spolu s její polohou blízko silnice – vynesl ocenění „nejfotografovanější duna na světě“. Dále návštěva „Dead Vlei“ - tato prastará hliněná pánev byla kdysi oázou, posetou akáciemi a napájena řekou, která náhle změnila směr a nechala zemi vyschnout spolu se stromy, které dříve podpírala. Klimatické podmínky byly tak suché, že se stromy nikdy nerozložily – místo toho byly zcela vyluhovány vlhkostí, takže dnes, o 900 let později, zůstávají jako vysušené, zčernalí strážci na popraskaném povrchu pánve. Obklopeni červenorůžovými dunami namibijské pouště vytvářejí neskutečnou podívanou.

 • Následně se přesuneme k návštěvě Kaňonu Sesriem. Kaňon Sesriem, hluboká propast vytesaná do skal vodou, je pozoruhodným přírodním prvkem oblasti, kterou lze nejlépe prozkoumat pěšky. Na obou stranách kaňonu se ostře zvedají kamenné stěny, v jeho skalách se shlukují ptáci a po římsách se prohánějí ještěrky. Následuje zastávka na zeměpisném místě „obratníku Kozoroha“. Nachází se jižně od Walvis Bay v Solitaire, což je přibližná zeměpisná šířka obratníku Kozoroha na 23,5 stupně jižně. Obratník Kozoroha je jedním z 5 hlavních kruhů zeměpisné šířky a nejjižnějším bodem zeměpisné šířky, odkud je slunce vidět přímo nad hlavou. Tento bod zeměpisné šířky prochází mnoha dalšími zeměmi, jako je Brazílie, Mosambik a Austrálie, abychom jmenovali alespoň některé.

 

5. DEN – SWAKOPMUND

 • Přímořské město Swakopmund, které se rozkládá podél velkolepě malebného pobřeží Namibie, je známé svými široce otevřenými uličkami, koloniální architekturou a okolním pouštním terénem z jiného světa. Swakopmund, založený v roce 1892 jako hlavní přístav pro německou jihozápadní Afriku, je často popisován jako němečtější než Německo. Swakopmund, který je nyní přímořským letoviskem, je hlavním městem turistické oblasti Pobřeží koster a má spoustu věcí, které návštěvníky potěší. Svérázná směs německých a namibijských vlivů, dobrodružné možnosti, uvolněná atmosféra a chladný mořský vánek z něj činí velmi oblíbenou namibijskou destinaci. Návštěvníci se mohou těšit na řadu vzrušujících aktivit včetně jízdy na čtyřkolkách, jízdy na koni, paraglidingu, rybaření, prohlídek památek a fascinujících výletů do pouště.

6. DEN –  TOMMY’S TOURS A SAFARI LIVING DESERT TOUR

 • Dnes nás čeká „Living Desert Tour“, která je unikátní dobrodružná jízda vozy 4x4 přes duny Swakopmund v Namibii. Už jen jízda v dunách je úžasný zážitek, co více - prohlídka vás zavede dále z východní strany dun s bohatou vegetací, přímo přes duny k Atlantskému oceánu na západní straně pásu dun.

 

7. DEN - KHORIXAS

 • Khorixas, je malé město v jižní oblasti Kunene v Namibii, bylo kdysi hlavním městem Damaralandu a je domovem asi 6000 obyvatel, z nichž většina pochází z etnické skupiny Damara. Zatímco malé městečko samo o sobě poskytuje cestovní potřeby v místním supermarketu, bance a čerpací stanici, okolí je rájem milovníků přírody s řadou turistických atrakcí, včetně bizarní Welwitschia mirabilis na Burnt Mountain, vzácných kamenných útvarů, zkamenělého lesa, starověké skalní rytiny a také mnoho fascinujících geologických jevů. Khorixas je ztělesněním namibijského venkovského města. Pochoduje v pomalém africkém rytmu a jeho úžasně přátelští místní obyvatelé vřele přivítají vždy všechny hosty.

 • Dále nás program dnešního dne zavede na tzv. „Pobřeží koster“, které se rozprostírá od řeky Swakop až po jižní Angolu, je známé jako „Země stvořená Bohem v hněvu“. Tisíce kilometrů písečné pouště poseté vraky lodí se setkávají s chladnými vodami Atlantiku, kde se nad pobřežím plíží oceánská mlha. Nějakým způsobem se v tomto drsném, ale krásném prostředí daří přežít divoké zvěři a pestré flóře. Mezi zvířata, která zde žijí, patří kolonie mořských ptáků, tuleni kapští, zebry, drahokamy, sloni adaptovaní na poušť, lvi a mnoho dalších. Milovníky surfování přitahují silné burácející vlny a fotografové se sjíždějí z celého světa, aby zachytili děsivé hřbitovy vraků a dechberoucí pobřeží.

 

8. DEN – ESTOSHA SOUTH

 • Program dnešního dne nás zavedeo na Etosha South, který se nachází jižně od hranice národního parku Etosha v severozápadní Namibii a tvoří jižní oblast tohoto divokého ráje. Oblast se skládá ze sbírky soukromých rezervací světové třídy. Do národního parku se lze dostat jižním vchodem u Anderssonovy brány. Návštěvníci mohou zahlédnout rozmanitou zvěř -  lva, žirafy, slona, ​​bílého a černého nosorožce a množství zvěře z plání. Mezi oblíbené aktivity patří: užívání si otevřeného výhledu safari ve vozech 4x4 s odborným průvodcem, půldenní nebo celodenní projížďky s možností piknikového oběda s vínem.

 

9. DEN – ESTOSHA EAST

 • Tento den prozkoumáme Etosha East nacházející se v severozápadní Namibii, je chráněnou svatyní ve východní části světově proslulého národního parku Etosha, známého jako jedna z nejdostupnějších rezervací v jižní Africe. Etosha East se může pochlubit rozlehlými otevřenými pláněmi posetými polovyprahlými savanovými pastvinami posetými napajedly a odlehlými křovinatými kempy. Impozantní solná pánev Etosha o rozloze 5000 kilometrů čtverečních tvoří velkou plochu východní strany parku a je vidět i z vesmíru. Tato odlehlá oblast se hemží hojnou divokou zvěří, jako jsou lvi, sloni, černí nosorožci a žirafy, a také různými druhy ptáků s plameňáky, pštrosy, orly a zoborožci.

 

10. DEN – RUNDU

 • Prohlídka města Rundu, které hraničící s Angolou, na březích řeky Okavango v severní Namibii, slouží jako hlavní město východní oblasti Kavango. Rundu je známý svým místním řezbářským trhem a je plný působivých řezbářských dílen. Město je skvělou zastávkou na doplnění paliva pro návštěvníky mířící do Katima Mulilo, fascinujících vodopádů Popa Falls nebo Mahangu Game Reserve, domovu ohroženého divokého psa a lva, leoparda, slona, ​​geparda a hrocha. Návštěvníci Rundu se také mohou těšit na skvělé pozorování zvěře, vynikající pozorování ptáků a také jízdu na kajaku na velkolepé řece Kavango.

 

11. DEN – GUMA LAGUNA

 • Návštěva Laguny Guma situované v severní části Botswany. Toto nádherné útočiště na břehu řeky Okavango je vysněnou destinací pro milovníky zvířat a outdoorové nadšence a nabízí řadu památek a aktivit. Nejen, že si návštěvníci mohou užít prémiové pozorování ptactva s více než 200 původními druhy a sladkovodní rybolov, tak muškaření. Guma Lagoon je také fantastickou základnou pro výlety a tradiční výlety na kánoi (mokoro), které vám umožní proplouvat palmovými ostrovy a leknínovými lůžky malebného Okavanga. Mezi další klíčové aktivity patří procházky v buši, lesní stezky a pozorování hvězd.

 

12. DEN – GUMA LAGUNA

 • Nasedneme do mokoro (vykopané kánoe) a vydáme se na safari do délty řeky Okavango, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Během celodenního výletu navšítíte cíp delty a budete svědky kombinace pestrých druhů vodní zvěře, úžasných druhů ptáků, úchvatné krajiny a klidných západů slunce.

 

13. DEN – KATIMA MULILO

 • Přesun do malého města Katima Mulilo na jižním břehu řeky Zambezi, jež je hlavním městem regionu Zambezi. Toto město na břehu řeky je obklopeno bujnou vegetací a je domovem řady tropických druhů ptáků a drzých opic. Katima Mulilo slouží jako obchodní centrum pro region East Caprivi. Návštěvníci se mohou těšit na řadu zajímavých atrakcí včetně pulzujícího pouličního trhu, kde lze nalézt umění a řemesla, jako jsou tradiční košíky tkané z trávy, dřevořezby, oblečení a šperky.

 

 

14. DEN – KASENE

 • Malebné městečko Kasane, schované v severovýchodním rohu Botswany, na břehu slavné řeky Chobe, leží na prahu velkolepého národního parku Chobe. Vesnici od parku neoddělují žádné hraniční ploty a po městě je často spatřena zvěř, jako je slon a hroch. Pokud hledáte nepolapitelnou zvěř, navštivte Sedudu Valley Road, kde velké mrtvé stromy poskytují leopardům dočasné domovy. V Kasane je vystaven prastarý baobab, který kdysi sloužil jako místní vězení. Návštěvníci se mohou těšit na celou řadu aktivit, včetně: projížďky parkem, plavby při západu slunce po řece Chobe, návštěvy místní vesnice nebo skoku na jednodenní výlet k úchvatným Viktoriiným vodopádům. Transfer Z Kasane na exkurzi Zambezi Queen (cca mezi 13:00 a 15:30).  Následuje jedinečné vodní safari na řece Chobe hraničící s Namibií a Botswanou. Tygří rybolov – vyzkoušíte si rybářské safari a budete mít možnost chytit si tygří ryby, nebo pokud milujete pozorování ptáků, pak si užijete více než 450 druhů ptáků místního okolí. Můžete se také setkat s životem kmene Subiya a místními obyvateli na kulturní cestě nebo objevit jeden z nejstarších afrických stromů Baobab na ostrově Impalila.

15. – 16. DEN - KASANE

 • Volný program.

17. DEN –  LIVINGSTONE

 • Přesun do vzkvétajícího pohraničního města Zambie Livingstone nebo Maramba, jež se nachází v jižní provincii země. Britské koloniální město je turistickým centrem pro nedaleké Viktoriiny vodopády, národní park Mosi-oa-Tunya a řeku Zambezi. Tato romantická destinace, která se neustále rozrůstá, je bohatá na kulturu a historii. Návštěva Viktoriiných vodopádů, které se nacházejí podél jižní hranice Zambie, jsou velkolepým pohledem na úžasnou krásu a majestátnost na řece Zambezi. Tvoří hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Táhne se přes téměř dva kilometry do rokle o více než sto metrů níže – což z něj dělá jeden z nejširších vodopádů na světě. Toto místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, kterému místní obyvatelé přezdívají „The Smoke that Thunders“, je oblíbenou turistickou destinací pro návštěvníky Zambie. Je světově proslulý pro svou čistou krásu a nabízí návštěvníkům možnost ponořit se do velkolepé krajiny obývané hojnou divokou zvěří. Návštěvníci se mohou těšit na širokou škálu dobrodružných sportů, jako je jízda na kajaku, rafting na divoké vodě, ziplining, bungee jumping a houpání na mostě. Ti, kteří hledají více relaxace, si mohou užít plavbu lodí při západu slunce, sledování her nebo projít se místním trhem.

 

18. DEN – GWETA

 • Malá stará botswanská vesnička Gweta, známá jako brána do pánví Makgadikgadi, je příjemným místem k pobytu při objevování rozlehlých solných pánví. Vydejte se na procházku nebo na čtyřkolce po okolí Gwety a objevte kopí s pazourkovou hlavou a další artefakty, které opustili obyvatelé této oblasti z rané doby kamenné. Zažijte grilování pod hvězdnou africkou oblohou při popíjení tradičního bio čirokového piva nebo krémového mléčného koktejlu z baobabu. Během období dešťů se oblast Gweta hemží zebrami a pakoněmi, které zase přitahují hladové predátory, jako jsou lvy a gepardi.

 

19. DEN – GHANZI

 • Malé město Ghanzi se nachází 300 kilometrů jihozápadně od Maun a severně od dálnice Trans-Kalahari, která vede z Lobatse v Botswaně do Walvis Bay v Namibii, je někdy označováno jako „hlavní město Kalahari“. Slouží jako správní centrum okresu Ghanzi, který pokrývá rozsáhlou oblast dobytčích rančů a zemědělské půdy na západě Botswany. Oblast Ghanzi má řadu chat, které se zaměřují na kulturní turistiku i pozorování divoké zvěře. Závěrem dnešního dne se necháme pohltit rytmy tradičního místního tance.

 

20. DEN – WINDHOEK

 • Kosmopolitní město Windhoek se nachází ve střední Namibii a slouží jako hlavní město země. Nachází se zde mezinárodní letiště a nepřeberné množství restaurací, obchodů, zábavních podniků a možností ubytování. Město je čisté, bezpečné a dobře organizované, s koloniálním dědictvím, které se odráží v mnoha německých restauracích a obchodech a rozšířeném používání německého jazyka. Windhoek má zajímavou směs historické architektury a moderních budov, z nichž mnohé stojí za pozornost, včetně staré pevnosti Alte Feste, Christuskirche Christ Church z roku 1896 a modernějšího Nejvyššího soudu.

 

21. DEN – ODLET ZPĚT DO PRAHY

 • Transfer na letiště.

22. DEN – NÁVRAT ZPĚT DO PRAHY

CENA:  od *179.990 Kč

Cena zahrnuje:

 • veškeré transfery

 • anglicky hovořícího řidiče, průvodce

 • program a vstupy dle výše uvedeného itineráře

 • ubytování (může být nahrazeno jiným ubytováním stejné kategorie)  a stravování dle rozpisu: The Windhoek Luxury Suites Windhoek B&B/1 noc, Hammerstein Lodge Sossusvlei D, B&B/ 2 noci, Haus Garnison B&B/2 noci, Swakopmund B&B/ 2 noci, Gowati Lodge Khorixas D, B&B/ 1 noc,  Etosha Safari Lodge Gondwana Collection Etosha South D, B&B/ 1 noc,  Mokuti Etosha Lodge Etosha East D, B&B/ 1 noc,  Kavango River Lodge Rundu B&B/ 1 noc,  Nguma Island Lodge Guma Lagoon FI/ 2 noci,  Protea Hotel Zambezi River Lodge Katima Mulilo B&B/ 1 noc,  Zambezi Queen by Mantis Kasane FB/ 3 noci, Victoria Falls Waterfront Livingstone B&B/ 1 noc, Gweta Lodge Gweta RO/ 1 noc, Ghanzi Trail Blazers Ghanzi B&B/ 1 noc,  Hotel Safari Windhoek B&B/ 1 noc

*

B&B: sníděně

D, B&B: večeře, snídaně

FB: plná penze - večeře, snídaně a oběd

FI: Full Inclusive – All Inclusive


Cena nezahrnuje:

 • letenku z prahy

 • pojištění léčebných výloh

 • víza

 • spropitné

* cena zájezdu je orientační a může se lišit v návaznosti na aktuální kurz USD/CZK , EUR/CZK

bottom of page